Piłkarski Mundial 2018 - Wołgograd

Wołgograd jest największym miastem we wschodniej części Wołgi, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Wołgi na długości niemal 60 kilometrów. W połowie ubiegłego stulecia wykopano kanał łączący dwie rzeki – Don i Wołgę, dzięki temu miasto jest nazywane „portem pięciu mórz”.

Wołgograd i jego okolice stały się areną jednej z kluczowych bitew II wojny światowej. Bitwa, która nazwana została stalingradzką, wyznaczyła punkt zwrotny w trakcie działań wojennych. Obecnie na Kurhanie Mamaja, gdzie w ciągu 200 dni toczyły się najcięższe walki, wzniesiono monumentalną statuę „Matka ojczyzna wzywa!” Monument jest widoczny z każdej części miasta, a jego całkowita wysokość wynosi 85 metrów.

Bitwa stała się kanwą wielu filmów, w tym dwóch, opowiedzianych z wielkim rozmachem produkcji: rosyjskiej oraz niemieckiej

W pobliżu miasta znajduje się wyjątkowy park narodowy w rozlewisku Wołgi i Achtuby ostatni zachowany w pierwotnej formie odcinek doliny rzeki Wołgi. Trzydzieści procent parku zajmują jeziora. Zarejestrowano, że w parku gniazduje ponad 200 gatunków ptaków.

Wołgograd Arena zwraca uwagę niezwykłym wyglądem (fasada nawiązuje do pokazu fajerwerków) i lokalizacją (niedaleko monumentu „Matka ojczyzna wzywa!”).

Mecze Mistrzostw Świata FIFA 2018 w Rosji w Wołgogradzie:

18 czerwca
Tunezja - Anglia
22 czerwca
Nigeria - Islandia
25 czerwca
Arabia Saudyjska - Egipt
28 czerwca
Japonia - Polska

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną prezentacją FIFA na temat tego miasta-gospodarza mistrzostw świata w piłce nożnej 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=3aDsbXcUWxE

Opracował: Dr hab. Dymitr Romanowski

Katedra Kultury Bizantyńsko-Prawosławnej