Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Agata Krzywdzińska: Festiwal filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską"

W listopadzie 2021 roku polscy widzowie po raz kolejny mogli zapoznać się z nowymi produkcjami filmów rosyjskich w ramach XIV Festiwalu Filmowego „Sputnik nad Polską”. Od grudnia filmy dokumentalne i filmy fabularne z 2020 i 2021 roku można było także obejrzeć on line na platformie MojeKino.pl. Z listy tych interesujących produkcji warto zwrócić uwagę na trzy dokumenty. „Czy kocham Cię robocie?, „Agafia” i „Nerka. Czerwona ryba”. W pierwszym dokumencie w reżyserii Julii Kisieliowej widzowie obserwują humanoidalne roboty, które wkraczają w codzienność ludzi, towarzyszą dorosłym w życiu publicznym i uczą małe dzieci. Jednak roboty antropomorficzne wywołują też u ludzi negatywne emocje, strach i odrzucenie, ponieważ na pewnym etapie ich rozwoju stają się nie do odróżnienia od zwykłych ludzi. 
Z kolei całkowicie film "Nerka. Czerwona ryba" w reżyserii Dmitrija Szpilienioka i Władisława Griszyna przenosi widza w całkowicie odmienny świat pięknej i zróżnicowanej przyrody w azjatyckiej części Rosji. Tej produkcji przyznano w ramach festiwalu II miejsce za "zachwycającą niezwykłymi zdjęciami wielowątkową opowieść z Kamczatki z ważnym ekologicznym przesłaniem". 
Niezwykłe oblicze rosyjskiej przyrody pokazuje także film „Agafia” w reżyserii Pawła Selina. Główna bohaterka to starsza kobieta żyjąca w syberyjskiej tajdze, której siłę do życia daje religia, a w ostatnim czasie ludzie, którzy przychodzą z daleka z pomocą. Z wypowiedzi pustelniczki wyłania się jasny obraz tego, co jest ważne w życiu, a co doczesne. W werdykcie jury festiwalu, który przyznał filmowi III Nagrodę podkreślono, że "reżyser stworzył mądry, dokumentalny esej o wartościach, które zostały zapomniane we współczesnym świecie".
W 2021 roku Grand Prix XV Festiwalu przyznano filmowi fabularnemu "Gorączka" w reżyserii Kiriłła Sieriebriennikowa za "film przywracający wiarę w bezkompromisowość artystycznego kina".
Festiwal Sputnik ma w Polsce charakter cykliczny. Cieszy się niezmienną popularnością: już czwarta edycja Festiwalu Filmów Rosyjskich w 2010 roku została uznana przez portal film.onet.pl za jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w Polsce.  W 2020 roku Grand Prix XIV Festiwalu Filmów Rosyjskich otrzymał film „Drodzy towarzysze” Andrieja Konczałowskiego, a w konkursie filmów dokumentalnych zwyciężył „Człowiek niezłomny” tego samego reżysera. Wypowiedź z wywiadu z A. Konczałowskim dla „Polityki” stała się mottem ówczesnej edycji festiwalu:
 „W sztuce ważne są emocje, a nie aluzje. Liczy się to, czy człowiek płacze, śmieje się, czy jest wstrząśnięty. Po spektaklu zaczyna wtedy myśleć nie o tym, kto wziął łapówkę lub został premierem, tylko na czym polega sens życia.“
Warto pamiętać o tym cyklicznym wydarzeniu, które daje wyjątkową możliwość do zapoznania się z najnowszą kinematografią i szeroko pojętą kulturą rosyjską.
https://sputnikfestiwal.pl/2021/main​ 

                                                  Dr Agata Krzywdzińska