Piłkarski mundial 2018 - Soczi

Soczi to największy kurort letni w Rosji, położony w Kraju Krasnodarskim nad Morzem Czarnym. Z liczącego około 300 tysięcy mieszkańców Soczi, wywodzi się ponad 100 różnych grup etnicznych. Symbolem miasta, podkreślającym jego wielokulturowy wymiar jest „Drzewo Przyjaźni”, zasadzone w 1934 roku w centralnej części miasta – w Ogrodzie Botanicznym i dendrarium. O wyjątkowości drzewa stanowi fakt, że mandarynka wydaje około 30 różnych gatunków owoców. Dzieje się tak, ponieważ około 167 przedstawicieli państw z całego świata, zaszczepiło na gałęziach mandarynki nowe pędy różnych drzew, w geście przyjaźni. Za sprawą partii lasów kolchidzki, tworzących rezerwat biosfery Soczi zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Soczi jest nie tylko popularnym w Rosji ośrodkiem rekreacyjnym. Jest to także bardzo ważny ośrodek sportowy. W 2014 roku (7-23 luty) obyłyby się tu w pierwsze w Rosji Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Były to także pierwsze w historii Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozgrywane w klimacie subtropikalnym. Witówką sportową miasta jest stadion zbudowany w latach 2009 – 2014 Fisht Olympic Stadium, na którym odbywały się XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Obecnie na Fisht Olympic Stadium rozgrywają się mecze faz grupowych, 1/8 finału i ćwierćfinału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej – Mundial 2018.
Soczi nazywane jest także miastem kultury za sprawą Riviera Park i Muzeum Sztuki. W założonym w 1898 roku Riviera Park – największym parku publicznym w mieście, znajduje się „Aleja Przyjaźni” (Поляна дружбы), „Zielony Teatr” (plenerowa muszla koncertowa), kino, liczne restauracje, kawiarnie i kompleksy sportowe np. korty tenisowe. „Aleja Przyjaźni” to droga z drzewami, posadzonymi przez radzieckich i amerykańskich kosmonautów, a także polityków i artystów. Natomiast Muzeum Sztuki to jeden z najładniejszych budynków w mieście, wzniesiony w 1936 roku i utrzymanym w stylu neoklasycyzmu. W muzeum znajduje się ponad 5 000 obiektów zarówno z czasów starożytnych, jak i współczesnych.
Miasto posiada także bogate dziedzictwo historyczne. Soczi założone zostało w 1838 roku jako Fort Aleksandria (od imienia carycy Aleksandry), a rok później przemianowano je na Twierdzę Nawagińską. Nazwa Soczi pojawiła się dopiero w 1896 roku i pochodzi od nazwy rzeki, nad którą miasto jest położone. Tereny na których obecnie znajduje się miasto w przeszłości należały do królów Abchazji. Począwszy od XV wieku miejsce to kontrolowane było przez Imperium osmańskie, a w 1829, w wyniku wojny rosyjsko-tureckiej, przypadło Rosji. Wielki boom inwestycyjny zaczął się w Soczi po przeprowadzeniu badania tutejszych walorów uzdrowiskowych w 1898 roku. Do czasów rewolucji wybudowano tu blisko 150 posiadłości książęcych. Zaczętą przez carów uzdrowiskową tradycję Soczi kontynuowały władze ZSRR, które rozbudowały program wczasów pracowniczych. Najsłynniejszą rosyjską daczą w Soczi jest Letnia rezydencja Stalina. Rezydencja została przejęta po rewolucji październikowej od pewnego kupca przez bolszewików i przebudowana przez Miron Merzhanov. Był to słynny radziecki architekt i designer, autor m.in. odznaki „Złota Gwiazda”, nadawanej bohaterom zasłużonym dla ZSRR. Gratka dla wszystkich wielbicieli zjawisk paranormalnych jest duch Stalina, który według legend co noc błąka się po korytarzach daczy.

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną prezentacją Soczi - miasta-gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku: 

https://www.youtube.com/watch?v=A5R5rCSn79g

Opracowała: Dr hab. Małgorzata Abassy Prof. UJ

Zakład Nowożytnej Kultury Rosyjskiej i Teorii Systemów Kulturowych