Piłkarski mundial 2018 - Moskwa

Moskwa - stolica Rosji i nieformalna stolica obszaru eurazjatyckiego. To największe i najludniejsze miasto w Rosji, liczące 12,5 mln mieszkańców, nie licząc nielegalnych migrantów. Chociaż formalnie położona nad rzeką o tej samej nazwie, w rzeczywistości Moskwa rozciąga się na ogromnym obszarze 2,5 tys. km², zatem o jej charakterze stanowią zarówno wielkomiejskie centrum, symbolicznie zamknięte pierścieniem Sadowoje Kol’co, jak i wielkie mikrorajony - osiedla na obrzeżach Moskwy. Niezwykłość moskiewskich peryferii oddał niedawno rosyjski reżyser Andriej Zwiagincew w głośnym filmie "Niemiłość" (Nieljubow), którego akcja toczy się na osiedlach wokół wpływającej do Moskwy rzeki Schodni.

Moskwa to rosyjskie centrum biznesowe - w niej generowane jest 16% rosyjskiego PKB, tu skoncentrowana jest prawie połowa rosyjskich banków. Moskiewskie city czyli miasto biznesu, tworzone jest od 1995 roku, obecnie skala inwestycji w jego rozbudowę przekroczyła 12 mld $.

Moskwa to również Kreml - siedziba władz Federacji Rosyjskiej oraz pobliski Plac Czerwony - znany z państwowych uroczystości i defilad oraz przykuwających uwagę kopuł Cerkwi pod wezwaniem Wasyla Błogosławionego. Dla mieszkańców oraz gości stolicy Moskwa to wreszcie moskiewskie Metro. Słynna z architektonicznego przepychu sieć transportu podziemnego w stolicy Rosji uruchomiona została w 1935 roku. Obecnie to 365 km podziemnych korytarzy, 215 stacji i ponad 6 mln pasażerów każdego dnia! Moskiewskie metro inspiruje artystów, by wspomnieć chociażby Dymitra Głuchowskiego, autora trzech powieści o moskiewskich podziemiach, w tym najsłynniejszej, postapokaliptycznej: Metro 2033.

W Moskwie odbędzie się 12 meczów w trakcie mistrzostw, w tym mecz otwarcia, który rozegrają już 14 czerwca br. reprezentacje Rosji oraz Arabii Saudyjskiej. Spotkanie to zostanie rozegrane na stadionie Łużniki. Ten największy, jeśli chodzi o ilość miejsc, obiekt sportowy w Rosji, pomieści 81 tysięcy osób. Otwarty dla użytku w 1956 roku, w ostatnich latach przeszedł poważną rekonstrukcję związaną z organizacją przez Rosję mistrzostw świata w piłce nożnej 2018.

Z kolei reprezentacja Polski swój pierwszy mecz, przeciwko drużynie Senegalu, rozegra na drugim moskiewskim stadionie - rodzimej arenie Spartaka Moskwa (Otkrytije Arena). Obiekt ten, mieszczący 45 tysięcy widzów, otwarty został w 2014 roku, zlokalizowany jest natomiast na północnym zachodzie stolicy, w dzielnicy Pokrowskoje-Streszniewo

Zapraszamy do obejrzenia filmu reklamowego FIFA, ukazującego Moskwę - jedno z miast gospodarzy mistrzostw świata w piłce nożnej 2018:

https://www.youtube.com/watch?v=HFkzaDQ_-Pg

Opracował: Dr Michał Kuryłowicz

Katedra Badań nad Obszarem Eurazjatyckim