Piłkarski mundial 2018 - Jekaterynburg

Jekaterynburg to administracyjne, kulturalne i akademickie centrum Uralu, a także stolica Uralskiego Okręgu Federalnego. Z powodu usytuowania  -  1667 km od Moskwy, na wschodnich zboczach Uralu, w miejscu, gdzie góry układają się w kształt „siodła” - miasto nazywane jest „oknem na Azję” lub „bramą Uralu”. 
Jekaterynburg jest czwartym miastem w Rosji pod względem liczby mieszkańców (ponad 1400 tys.); przegrywa jedynie z Moskwą, Sankt-Petersburgiem i Nowosybirskiem. 
Powstanie Jekaterynburga datowane jest na 1723 rok i wiąże się z budową dużego ośrodka przemysłowego na rzece Iset.  Przemysłowa osada otrzymała nazwę Jekaterynburg na cześć Katarzyny I, żony Piotra I. Ciągłość nazewnictwa przerwano w 1924 roku, nadając miastu nowe imię – Swierdłowsk, upamiętniając tym samym bolszewickiego działacza - Jakowa Swierdłowa. W 1991 roku zdecydowano o przywróceniu miastu pierwotnej nazwy. Od 1735 roku działała tu słynna z wysokiej jakości miedzianych monet mennica państwowa; to wtedy  powstało określenie „sakiewka Rosji”.
Jekaterynburg otoczony jest ponurą sławą jako miejsce śmierci rodziny carskiej. To w tym mieście, w domu Ipatiewa (na którym stoi dziś świątynia – Храм на Крови), w lipcu 1918 roku bolszewicy rozstrzelali cara Mikołaja II wraz z rodziną. 
Jekaterynburg to rosyjska stolica architektonicznego konstruktywizmu – to tu zachowało się najwięcej budowli zaprojektowanych w tym, zdominowanym przez geometryzm i industrialne konotacje, stylu. Jednym spośród wielu reprezentacji jekaterynburskiego konstruktywizmu jest budynek hotelu Iset, pierwotnie funkcjonujący jako dom dla oficerów NKWD. 
Jekaterynburg to dziś szybko rozwijające się nowoczesne miasto. Jego imponującą panoramę można zobaczyć z najwyższego poza granicami Moskwy drapacza chmur w tym regionie –  Wysockiego, w którym mieści się muzeum rosyjskiego barda, aktora i poety – Włodzimierza Wysockiego.
Na potrzeby Mundialu zrekonstruowano stary stadion Jekaterynburga – zbudowany jeszcze w 1957 roku Centralny, który na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej nosi nazwę Arena Jekaterynburg.

Na uwagę zasługuje architektoniczny zamysł obiektu, łączący historyczne formy ze współczesnością. Nowoczesne konstrukcje umieszczono wewnątrz monumentalnych fasad w stylu stalinowskiego neoklasycyzmu. Ciekawostką jest zbudowanie tymczasowych (mają być zdemontowane po Mundialu) trybun wychodzących poza granice głównej, zadaszonej części stadionu. Wznoszą się one dużo wyżej niż pozostałe części budowli, dając kibicom możliwość oglądania nie tylko meczu, ale i - w przerwach, ma się rozumieć - podziwiania panoramy miasta. 

W ramach Mundialu Arena Jekaterynburg jest miejscem następujących rozgrywek:
15.06. Egipt – Urugwaj
21.06. Francja – Peru
24.06. Japonia – Senegal
27.06. Meksyk - Szwecja

Zapraszamy do zapoznania się z oficjalną prezentacją Jekaterynburga - miasta-gospodarza piłkarskiego mundialu 2018: 

https://www.youtube.com/watch?v=jjqd_fYVzsI&t=37s

Opracowała: Dr Marta Lechowska

Zakład Antropologii Kultury Rosyjskiej