Relacja z wyjazdu do Odessy - projekt "Śladami polskości po ZSRR"

W dniach 28.02.2018-4.03.2018 członkowie naszego Koła Naukowego "Eurazja" wraz z panią doktor Danutą Gałygą przebywali w Ukrainie. Wyjazd był poniekąd kontynuacją projektu "Śladami polskości po ZSRR". Zapraszamy do zapoznania się z ich relacją oraz galerią zdjęć z pobytu za wschodnią granicą.
Nasza 24-osobowa grupa rozpoczęła podróż od przybycia do Przemyśla, skąd pociągiem ruszyliśmy w stronę Lwowa.  Na miejscu, dzięki uprzejmości babci naszej koleżanki Basi, mogliśmy zostawić bagaże i udać się na swobodną wycieczkę ulicami Lwowa.  W tym pięknym mieście mogliśmy podziwiać Rynek Lwowski z klasycystycznym Ratuszem i osobliwą Czarną Kamienicą oraz Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej, która została zaprojektowana przez polskiego architekta prof. Zygmunta Gorgolewskiego. Mogliśmy również dostrzec wpływ różnych religii i obrządków i podziwiać świątynie w obrządku: grekokatolickim, katolickim, prawosławnym i ormiańskim. Był to tez czas na poznanie regionalnej kuchni i nabrania sił przed podróżą do Odessy.
Wyruszyliśmy wieczorem z dworca kolejowego we Lwowie, a po 12 godzinach byliśmy do Odessy.  Po zameldowaniu w hostelu udaliśmy się do Muzeum Kontrabandy. W dalszej części dnia skupiliśmy się na zwiedzaniu miasta, podziwianiu architektury i zabytków.  Mimo bardzo mroźnej pogody udało nam się zobaczyć pomnik carycy Katarzyny II, schody Potiomkinowskie, bulwar nadmorski z ratuszem, Sobór Przemienienia Pańskiego. Przeszliśmy również ulicę Deribasowską, która liczy aż 1 km długości i jest jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic Odessy. Tam również mogliśmy skosztować tradycyjnej ukraińskiej kuchni w popularnej "Puzatej Chacie".
Kolejny dzień rozpoczęliśmy od szkolenia przygotowanego przez nasze koleżanki: Kingę Osierdę i Basię Tomków na temat struktur samorządowych naszego uniwersytetu oraz możliwości, jakie daje nam zaangażowanie w działalność uniwersytecką i wolontariat.  Następnym punktem było odwiedzenie Odeskiej Akademii Budownictwa i Architektury, gdzie mogliśmy wymienić się informacjami na temat naszych uczelni i zawiązać szerszą współpracę.  Ukraińscy studenci przyjęli nas bardzo ciepło. Muzeum Koniaku Szustowa to kolejne interesujące miejsce, dzięki któremu mogliśmy poznać historię powstania koniaku, w szczególności tego produkowanego w Odessie przez rodzinę Szustowów,. Zwieńczeniem dnia było wyjście do Teatru Baletu i Opery, gdzie mieliśmy wielką przyjemność obejrzeć balet  "Giselle".  Bogato zdobione,neobarokowewnętrza teatru, jak również atmosfera panująca w czasie spektaklu przeniosła nas wczasie do minionej epoki.
Ostatni dzień naszego pobytu zaczęliśmy od zwiedzenia Katakumb Odeskich, których splot labiryntów liczy 2,5 tysiące km! Owe korytarze powstały w wyniku eksploatacji złoża wapienia, używanego do budowy miasta, a wczasach niemieckiej okupacji ten niezwykły podziemny labirynt służył za schronienie dla partyzantów. W muzeum zgromadzono także autentyczne przedmioty, znajdywane co jakiś czas w trakcie eksploracji podziemi.  Ważnym punktem naszej wycieczki było odwiedzenie Oddziału Związku Polaków im. Adam Mickiewicza, gdzie dowiedzieliśmy się, jak wygląda życie Polaków w Odessie, jakchętnie uczą się języka polskiego,kultywują tradycję i świętują ważne wydarzenia z polskiej historii. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na dworzec kolejowy irozpoczęliśmy podróż powrotną trasą: Odessa-Lwów-Przemyśl-Kraków.
Wyjazd do Ukrainy pozwolił nam podziwiać piękne, zapierające dech w piersiach zabytki, budynki i widoki, a także poznać inną kulturę, tradycję i ludzi. Z pewnością pozostanie jeszcze długo w naszej pamięci!
W tym miejscu chcielibyśmy również bardzo serdecznie podziękować Pani dr Danucie Gałydze za zorganizowanie naszego kolejnego wyjazdu! Mamy nadzieję, że nie ostatniego. Dziękujemy również Fundacji „Bratniak” za dofinansowanie naszego wyjazdu.

Sylwia Nazar
Koło Naukowe „Eurazja