Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Agata Krzywdzińska: Festiwal "Wisła" w Moskwie

FESTIWAL FILMÓW POLSKICH „WISŁA” – 20-30.05.2021 r.
W dniach od 20 do 30 maja 2021 mieszkańcy Moskwy mogli zobaczyć najnowsze polskie produkcje w ramach festiwalu filmowego „Wisła”. Czternasta edycja została podzielona na bloki tematyczne: „Spojrzenie na świat. Polski dokument”, „Spojrzenie na kobietę. Polski dokument”, „Kobiece spojrzenie w mroczną naturę człowieka”, konkurs filmów fabularnych, filmy krótkometrażowe oraz filmy dla dzieci. Z filmów dokumentalnych zwracał uwagę „Wieloryb z Lorino” Macieja Cuske pokazujący życie mieszkańców Półwyspu Czukockiego. Piękne szerokie kadry prezentujące przyrodę i wtopioną w nią historię zwykłych ludzi przyciągają uwagę widza, co wzmacnia dodatkowo wrażliwie i umiejętnie dobrana muzyka. Z kolei piękne, ale i groźne oblicze gór Nepalu pokazał dokument Elizy Kubarskiej „Ściana cieni”. Czy wspinaczom z Polski i z Rosji uda się zdobyć trudną ścianę góry Szerpów? Film już został nagrodzony w 2020 roku kilkoma nagrodami, w tym na Banff Centre Mountain Film Festival za najlepszy film o wspinaczce. Dwa kolejne polskie dokumenty festiwalowe prezentowały sylwetki wybitnych polskich podróżników. „Happy Olo” w reżyserii Krzysztofa Bogocza i Marcina Maczuka to opowieść o Aleksandrze Dobie, zdobywcy m.in. szczytu Kilimandżaro i człowiekowi, który samotnie przepłynął Morze Bałtyckie i Ocean Atlantycki. Bardzo popularnemu polskiemu podróżnikowi poświęcony został także film dokumentalny Marcina Borchardta zatytułowany „Tony Halik”. Wspólnie z małżonką Elżbietą Dzikowską pozostał w pamięci Polaków dzięki swoim programom telewizyjnym przenoszących w strony i kultury zupełnie im nieznane.
Grand Prix XIV Festiwalu Filmowego „Wisła” otrzymał film fabularny „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego za „kontynuację tradycji wielkiego „Kina moralnego niepokoju”. Film „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej otrzymał II Nagrodę za „humanizm i najwyższej klasy reżyserię”, a III nagrodę przyznano filmowi Darii Woszek „Maryjki” za „kobiecość, wygrywającą wszystko”.
Dodatkowo widzowie festiwalu mogli zapoznać się z filmowymi produkcjami opartymi na utworach wybitnego pisarza – futurologa Stanisława Lema w związku z przypadającą we wrześniu setną rocznicą jego urodzin. Przypomnijmy, że 2021 rok został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Stanisława Lema.
Polskie dokumenty, a także filmy fabularne można było obejrzeć w kilku miastach rosyjskich (m.in. w Jekaterynburgu, Twerze, Krasnodarze i Kazaniu), a do końca grudnia polskie produkcje były wyświetlane w sąsiednich krajach m.in. Białorusi, Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Gruzji, Kirgistanie, Tadżykistanie i Uzbekistanie.
http://www.festiwalwisla.pl/2021/main
 

 

Dr Agata Krzywdzińska