Przejdź do głównej treści
Pomiń baner

Konkurs: Eurazja. Prawo do różnorodności

Konkurs: Eurazja. Prawo do różnorodności

9 grudnia 2022 r. w sali kinowej Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie odbył się drugi etap konkursu Eurazja. Prawo do różnorodności, organizowanego w ramach minigrantu POB Heritage. Po niezwykle emocjonującej rozgrywce zwycięzcą został Radosław Dusza, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Chrzanowie. Na podium znaleźli się jeszcze Dawid Jakubiec z I LO w Bielsku-Białej oraz Mateusz Pająk z I LO w Kętach. 

Serdecznie gratulujemy Panu Radosławowi oraz wszystkim pozostałym laureatom!

Lista laureatów konkursu Eurazja. Prawo do różnorodności:  

1. Radosław Dusza – I LO im. S. Staszica w Chrzanowie 

2. Dawid Jakubiec – I LO im. M. Kopernika w Bielsku-Białej 

3. Mateusz Pająk – I LO im. S. Wyspiańskiego w Kętach 

4. Kajetan Olas – V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie

5. Anna Smoleń – I LO im. W. Orkana w Limanowej

Foto - Finaliści konkursu wraz z opiekunami i komitetem organizacyjnym

 

 

 

 

 

 

 

Szczegółowa informacja oraz galeria zdjęć z finałowego etapu konkursu znajduje się tutaj

Idea konkursu zrodziła się z chęci przekazania wiedzy o bogactwie geograficznym, historycznym i kulturowym tego niezwykłego subkontynentu, o zamieszkujących go narodach, których twórczość stanowi inspirację dla naszych badań, poszukiwań naukowych i intelektualnych.  

Eurazja, która nas inspiruje i intryguje, nigdy nie miała łatwej historii. Przez wieki jej obszar stanowił miejsce styku różnych cywilizacji: wschodniego chrześcijaństwa, islamu czy buddyzmu, na długi czas jej polityczne oblicze zostało zdominowane przez Imperium Rosyjskie, zaś w minionym stuleciu stała się areną budowy Związku Radzieckiego - mocarstwa, wcielającego w życie hasła socjalistyczne i pretendującego do globalnej dominacji. Dziś Eurazja to terytorium, na którym z trudem budowana jest nowa rzeczywistość polityczna suwerennych państw narodowych. Nie brak w niej nawrotów do idei imperialnego ujednolicenia i politycznej dominacji, czego przykładów dostarczają nam ostatnie miesiące, w tym zwłaszcza konflikt rosyjsko-ukraiński. W naszym przekonaniu trudne historyczne dziedzictwo i konflikty na tle politycznym, etnicznym czy religijnym, które obserwujemy dzisiaj, nie powinny nas zniechęcać do zajmowania się Eurazją, nie mogą też być jedynym obrazem tego niezwykle bogatego, zróżnicowanego świata, który rozpoczyna się tuż za wschodnią granicą Polski, a który często wpływał również i na nasze losy.  

Dlatego chcemy Was zaprosić do udziału w konkursie, którego tematem jest różnorodność obszaru eurazjatyckiego! Chcemy rozbudzić w Was ciekawość poznawczą, prezentując w materiałach konkursowych nie tylko skomplikowaną historię tego obszaru, ale przede wszystkim bogactwo życia i twórczości narodów, związanych z nim swoimi losami. Jesteśmy przekonani, że wspólnie odkrywane oblicze Eurazji, jej różnorodność geograficzna, etniczna czy religijna oraz żywotność tamtejszych kultur również i dla Was stanie się inspiracją.  

Zespół organizacyjny, złożony z pracowników naukowych oraz studentów Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ przygotował materiały (zamieszczone na stronie Instytutu krótkie artykuły, podcasty, filmy video, hasłowe opisy zjawisk dotyczące tej ciekawej przestrzeni kulturowej), które stanowią bazę dla pytań konkursowych.

Spróbujmy wspólnie, poprzez konkurs „Eurazja. Prawo do różnorodności”, pokonać niepokój wiedzą!

Formularz zgłoszeniowy 

Regulamin konkursu

Organizatorzy konkursu:

  • Instytut Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana w Krakowie

Komitet organizacyjny:

  • Dr Danuta Gałyga - kierownik komitetu
  • Dr Martyna Kowalska
  • Dr Michał Kuryłowicz
  • Dr Karolina Kwiecień (CM im. H. Jordana w Krakowie)
  • Dr Elżbieta Żak
  • Mgr Anzhela Kayumova
  • Paweł Panasiuk
  • Aleksandra Piestrak

​Finansowanie:

  • Konkurs jesto organizowany przy wsparciu finansowym Priorytetowego Obszaru Badawczego Heritage w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim

Widok zawartości stron Widok zawartości stron